2019 Lyrebird Adult Nominations



Best Sound in a COMEDY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
George WertherStage KissPeridot Theatre 
Justin StephensSidewaysRedfox3 Theatre
Justin StephensBaskervilleThe 1812 Theatre
Pip Le BlondLeading LadiesThe 1812 Theatre
Peter BartlettBlithe SpiritThe Basin Theatre

Best Sound in a DRAMA

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Tim LongPicnic at Hanging RockLilydale Athenaeum Theatre
Katie-Jane AmeyThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Dexter BourkeGhostsThe 1812 Theatre
Robin Le BlondThe MousetrapThe 1812 Theatre
Tam Dahmn-O’NeillCorialanusThe Hartwell PLayers
Pam FordLady from the SeaWarrandyte Theatre

Best Sound in a MUSICAL/VARIETY Under 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Mikaela McLeanKinky BootsCardinia Performing Arts
Michaela PhilpHeathersFab Nobs Theatre
Michaela PhilpLittle Miss SunshineFab Nobs Theatre
Michaela Philp & Peter PhilpAssassinsPEP Productions
Phillip DowlingHigh FidelitySLAMS Music Theatre

Best Sound in a MUSICAL/VARIETY Over 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Steve Hobbins & Mitchell RaymondBeauty and the BeastNOVA Music Theatre
Steve Hobbins & Mitchell RaymondThe Wizard of OzNOVA Music Theatre
Phillip DowlingAll Shook UpSLAMS Music Theatre

Best Lighting in a COMEDY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Michael RoweSidewaysRedfox3 Theatre
Michael RoweBaskervilleThe 1812 Theatre
Robin Le BlondLeading LadiesThe 1812 Theatre
Peter DalwoodBlithe SpiritThe Basin Theatre
Peter DalwoodBoeing BoeingThe Basin Theatre

Best Lighting in a DRAMA

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
David BrownPicnic at Hanging RockLilydale Athenaeum Theatre
David BrownThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Nicholas CauchiGhostsThe 1812 Theatre
Robin Le BlondThe MousetrapThe 1812 Theatre

Best Lighting in a Musical or Variety Under 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Keith StubleyHeathersFab Nobs Theatre
David BrownDogfightLightbox Productions
Caidan De WinTheory of RelativityLightbox Productions
Yaz SestaAltar BoyzPEP Productions
Yaz SestaAssassinsPEP Productions

Best Set in a COMEDY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Ross HoushamGoing PostalGemco Theatre
David DareQuartetLilydale Athenaeum Theatre
Merinda BackwaySidewaysRedfox3 Theatre
Merinda BackwayBaskervilleThe 1812 Theatre
Pip Le Blond & Gary BottBoeing BoeingThe Basin Theatre

Best Set in a DRAMA

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Helen Ellis & David BrownPicnic at Hanging RockLilydale Athenaeum Theatre
Merinda BackwayThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Ciara WolstenholmeGhostsThe 1812 Theatre
Chris Procter & John MillsThe MousetrapThe 1812 Theatre
Jock MacneishAll My SonsWarrandyte Theatre
Grant PurdyLady from the SeaWarrandyte Theatre

Best Set in a Musical or Variety Under 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Scott HiliKinky BootsCardinia Performing Arts
Scott HiliStrictly BallroomCardinia Performing Arts
Felicity BenderHeathersFab Nobs Theatre
Daragh WillsAssassinsPEP Productions
Erin WilliamsonHigh FidelitySLAMS Music Theatre

Best Set in a Musical or Variety Over 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Kym Ramsdale and Garry BarchamThe ProducersBabirra Music Theatre
Tyler Hess and Kym RamsdaleThe Sound of MusicBabirra Music Theatre
Brenton Van VlietThe Wizard of OzNOVA Music Theatre
Richard PerdriauMiss SaigonOSMaD
Ed GilingBeauty and the BeastWindmill Theatre

Best Costume in a COMEDY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Monique LangfordSidewaysRedfox3 Theatre
Christine Hibberd & Jayne RuddickBaskervilleThe 1812 Theatre
Val MitchelmoreLeading LadiesThe 1812 Theatre
Janet FrancisBlithe SpiritThe Basin Theatre
Val MitchelmoreBoeing BoeingThe Basin Theatre

Best Costume in a DRAMA

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Monique LangfordThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Barb Talbot & Rita LynnGhostsThe 1812 Theatre
Rita Lynn & Barb TalbotThe MousetrapThe 1812 Theatre
Jen HuntMurder by Natural CausesThe Basin Theatre
Lisa MacGibbonAll My SonsWarrandyte Theatre

Best Costume in a Musical or Variety Under 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Scott HiliKinky BootsCardinia Performing Arts
Scott HiliStrictly BallroomCardinia Performing Arts
Kate WilliamsHeathersFab Nobs Theatre
Maria Smedes, Dina MacNamara & Gabrielle O’BrienLadies in BlackLilydale Athenaeum Theatre
Kathryn WhiteAssassinsPEP Productions
Nicole Facey, Glenda Novotny, Lisa  & Louise BerkelmansThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Costume in a Musical or Variety Over 30000

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Meredith CooneyThe ProducersBabirra Music Theatre
Felicity HillBeauty and the BeastNOVA Music Theatre
Anne DewarThe Wizard of OzNOVA Music Theatre
Louise ParsonsMiss SaigonOSMaD
Glenda Novotny & Matt PrinsBeauty and the BeastWindmill Theatre

Highly Commended Performance in a Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Ruby GleesonEnsomblah: A Second ServeBuSTCo
Robbie WiltonWarpedCreative for a Cause
Candice SweetmanShowstoppersMountain District Musical Society
Melanie VerhagenBookendsSLAMS Music Theatre
Ebony PortelliThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Highly Commended Performance in a Comedy

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Elisa BullockA Knight To  RememberEltham Little Theatre
Laura MarucciA Knight To  RememberEltham Little Theatre
Abbigail PettigrewDinkum AssortedGrover Theatre
Peta OwenNeighbourhood WatchSherbrooke Theatre
Tony ClaytonNeighbourhood WatchSherbrooke Theatre

Highly Commended Performance in a One Act Play

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Helen EllisLibrettoPeridot Theatre
Keith HuttonLibrettoPeridot Theatre 
Janis SchneiderDay TrippersSherbrooke Theatre
Brett HylandMary Just Broke Up With This GuySherbrooke Theatre
Melanie AudreyDistanceThe Hartwell Players 

Highly Commended Performance in a Drama

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
John JenningsThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Josh MitchellThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Conor QuinnThe Breakfast ClubPEP Productions
Graeme DoyleGhostsThe 1812 Theatre
Flora TerrensAll My SonsWarrandyte Theatre

Highly Commended Performance in a Musical

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Richard GreenStrictly BallroomCardinia Performing Arts
Robert MulhollandStrictly BallroomCardinia Performing Arts
Jess MarshallDogfightLightbox Productions
Stephanie McKeonBeauty and the BeastNOVA Music Theatre
Patt RyanAssassinsPEP Productions

Best Ensemble Item in a Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
A MusicalEnsomblah: A Second ServeBuSTCo
Bui DoiShowstoppersMountain District Musical Society
Mama Who Bore MeBookendsSLAMS Music Theatre
Run Freedom RunThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Ensemble in a Musical

PRODUCTIONCOMPANY
The ProducersBabirra Music Theatre
The Sound of MusicBabirra Music Theatre
RENTGrover Theatre
Miss SaigonOSMaD
AssassinsPEP Productions

Most Entertaining Item in a Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Taylor the Latte BoyGive My Regards to BATSBATS Theatre
Bend and SnapWarpedCreative for a Cause
Pure ImaginationWarpedCreative for a Cause
I’m Allergic to CatsTheory of RelativityLightbox Productions
AquariusBookendsSLAMS Music Theatre
The Greatest Showman Medley The Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best One Act Play

PRODUCTIONCOMPANY
VigilanteARK Theatre
LibrettoPeridot Theatre
Day TrippersSherbrooke Theatre
Mary Just Broke Up With This GuySherbrooke Theatre
DistanceThe Hartwell Players

Best Youth Performer – Musical/Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Eryn SaundersThe Sound of MusicBabirra Music Theatre
Chloe MoisesStrictly BallroomCardinia Performing Arts
Oliver ThomsonStrictly BallroomCardinia Performing Arts
Jazzy DevlinLittle Miss SunshineFab Nobs Theatre
Phoebe BourkeThe Wizard of OzNOVA Music Theatre

Best Youth Performer – Drama/Comedy/One Act Play

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Hope CunninghamCharman MeowARK Theatre
Hiva Khoshhalmanshadi After KafkaThe Hartwell Players
Milana Markovic-MatovicAfter KafkaThe Hartwell Players
Sunday BowesAfter KafkaThe Hartwell Players

Best Female Performer in a Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Sos GillEnsomblah: A Second ServeBuSTCo
Emily-Rose CarrWarpedCreative for a Cause
Whitney DarmodyWarpedCreative for a Cause
Rosa McCartyShowstoppersMountain District Musical Society
Katelyn AnitemaBookendsSLAMS Music Theatre

Best Male Performer in a Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Leo MaEnsomblah: A Second ServeBuSTCo
Rob BlowersTheory of RelativityLightbox Productions
Drew ColletBookendsSLAMS Music Theatre
Oliver ThomsonThe Next Next Big ThingWindmill Theatre
Matt PrinsThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Supporting Actress in a Comedy

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Rachel EndersA Knight To  RememberEltham Little Theatre
Eleni MillerSidewaysRedfox3 Theatre
Rhiannon LeachSidewaysRedfox3 Theatre
Rhiannon LeachBaskervilleThe 1812 Theatre
Maia TilleyLeading LadiesThe 1812 Theatre

Best Supporting Actor in a Comedy

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Gordon ChanA Knight To  RememberEltham Little Theatre
Gavin BakerSidewaysRedfox3 Theatre
Mark BriggsBaskervilleThe 1812 Theatre
Tony BurgeBaskervilleThe 1812 Theatre
Robert TrottLeading LadiesThe 1812 Theatre

Best Supporting Actress in a Drama

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Susie SparkesThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Chelsea JonesThe Breakfast ClubPEP Productions
Louise GaulThe Breakfast ClubPEP Productions
Bella WalkerThe Diary of Anne FrankPeridot Theatre 
Caroline SealThe Diary of Anne FrankPeridot Theatre 
Louise SteeleThe Diary of Anne FrankPeridot Theatre 
Katie MacfieThe MousetrapThe 1812 Theatre

Best Supporting Actor in a Drama

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Colin MorleyThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Aaron WilsonThe Breakfast ClubPEP Productions
Anthony EdwardThe Breakfast ClubPEP Productions
Bryan RichardsonThe Diary of Anne FrankPeridot Theatre 
Michael PendrighThe Diary of Anne FrankPeridot Theatre 
Blake StringerGhostsThe 1812 Theatre

Best Supporting Actress in a Musical

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Samantha Du RennesThe Sound of MusicBabirra Music Theatre
Kate TrickeyHeathersFab Nobs Theatre
Elizabeth GarnsworthyLadies in BlackLilydale Athenaeum Theatre
Saskia PennCarrie: The MusicalLumina Theatre
Grace KingsfordMiss SaigonOSMaD

Best Supporting Actor in a Musical 

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Tim AddicoatThe ProducersBabirra Music Theatre
Phil LambertThe Sound of MusicBabirra Music Theatre
Matthew TomlinMiss SaigonOSMaD
Samuel FungMiss SaigonOSMaD
Rob BlowersAssassinsPEP Productions

Best Actress in a Comedy

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Nicole MelroseLeading LadiesThe 1812 Theatre
Evie StrumilaBlithe SpiritThe Basin Theatre
Halley MetcalfeBlithe SpiritThe Basin Theatre
Caroline SealLove/SickThe Hartwell Players
Michaela SmithLove/SickThe Hartwell Players

Best Actor in a Comedy

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Travis HandcockSidewaysRedfox3 Theatre
Xavier RyanSidewaysRedfox3 Theatre
Joe DiasLeading LadiesThe 1812 Theatre
Matt PhillipsLeading LadiesThe 1812 Theatre
Richard MealeyLove/SickThe Hartwell Players

Best Actress in a Drama

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Adrienne GeorgeThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Genya MikThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Marianne CollopyGhostsThe 1812 Theatre
Julia LambertThe MousetrapThe 1812 Theatre
Donna CleverlyLady from the SeaWarrandyte Theatre

Best Actor in a Drama

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Dion KaliviotisThe Breakfast ClubPEP Productions
Peter Tedford-TaylorThe Diary of Anne FrankPeridot Theatre 
Brett HylandGhostsThe 1812 Theatre
Michael FenemoreBreaking the CodeThe 1812 Theatre
Tony ClaytonAll My SonsWarrandyte Theatre
Reg EllergyLady from the SeaWarrandyte Theatre

Best Actress in a Musical

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Greta WilkinsonThe Sound of MusicBabirra Music Theatre
Elise CavalloHeathersFab Nobs Theatre
Stephanie PowellLittle Miss SunshineFab Nobs Theatre
Laura RogersCarrie: The MusicalLumina Theatre
Mei Wah ChanMiss SaigonOSMaD
Emily HansfordAll Shook UpSLAMS Music Theatre

Best Actor in a Musical

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Zachary AlaimoThe ProducersBabirra Music Theatre
Brenton Van VlietBeauty and the BeastNOVA Music Theatre
Dom HennequinMiss SaigonOSMaD
Owen ClarkeMiss SaigonOSMaD
Phill DaviesAssassinsPEP Productions

Best Musical Director in a Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Amaris LeeEnsomblah: A Second ServeBuSTCo
Isaac Stott & Benjamin HeelsTheory of RelativityLightbox Productions
Alannah Guthrie-JonesShowstoppersMountain District Musical Society
David Youings & Samuel LoomesBookendsSLAMS Music Theatre
Alice CsabiThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Musical Director in a Musical

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Vicki QuinnThe ProducersBabirra Music Theatre
Ben MoodyThe Sound of MusicBabirra Music Theatre
Sally McKenzieHeathersFab Nobs Theatre
Tim VerdonMiss SaigonOSMaD
Vicki QuinnBeauty and the BeastWindmill Theatre

Best Choregrapher in a Musical or Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Steve RostronThe ProducersBabirra Music Theatre
Guada BaƱezDogfightLightbox Productions
Kristy GriffinMiss SaigonOSMaD
Mark MackenzieBeauty and the BeastWindmill Theatre
Lisa Novotny & Cassie KirkThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Director – Variety

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Tamblyn SmithEnsomblah: A Second ServeBuSTCo
Greta GeorgiouWarpedCreative for a Cause
Jared SmithTheory of RelativityLightbox Productions
David WoodsBookendsSLAMS Music Theatre
Louise BerkelmansThe Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Director – Comedy

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Pip Le BlondBoeing BoeingBasin Theatre Co
Laura BradleyLove/SickHartwell Players
Justin StephensSidewaysRedfox3 TC
Justin StephensBaskervilleThe 1812 Theatre
Pip Le BlondLeading LadiesThe 1812 Theatre

Best Director – Drama

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Drew MasonLook Back in AngerEltham Little Theatre
Katie-Jane AmeyThe Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
Dexter BourkeGhostsThe 1812 Theatre
John MillsThe MousetrapThe 1812 Theatre
Alastair RiceAll My SonsWarrandyte Theatre
Grant PurdyLady from the SeaWarrandyte Theatre

Best Director – Musical

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Karl McNamaraThe ProducersBabirra Music Theatre
Felicity BenderHeathersFab Nobs Theatre
Emily VitielloCarrie: The MusicalLumina Theatre
Amy BryansMiss SaigonOSMaD
Daragh WillsAssassinsPEP Productions

Best Production – Variety

PRODUCTIONCOMPANY
Ensomblah: A Second ServeBuSTCo
WarpedCreative for a Cause
Theory of RelativityLightbox Productions
BookendsSLAMS Music Theatre
The Next Next Big ThingWindmill Theatre

Best Production – Comedy

PRODUCTIONCOMPANY
SidewaysRedfox3 Theatre
BaskervilleThe 1812 Theatre
Leading LadiesThe 1812 Theatre
Blithe SpiritThe Basin Theatre
Boeing BoeingThe Basin Theatre

Best Production – Drama

PRODUCTIONCOMPANY
Look Back in AngerEltham Little Theatre
The Wisdom of EveLilydale Athenaeum Theatre
GhostsThe 1812 Theatre
The MousetrapThe 1812 Theatre
Lady from the SeaWarrandyte Theatre

Best Production – Musical

PRODUCTIONCOMPANY
The ProducersBabirra Music Theatre
HeathersFab Nobs Theatre
Carrie: The MusicalLumina Theatre
Miss SaigonOSMaD
AssassinsPEP Productions
Beauty and the BeastWindmill Theatre

The 2019 Lyrebird Adult Awards – Judges Awards

DRAMA/ONE ACT

Awarded by Jane Carter to:
Eltham Little Theatre for excellent dramaturgy in the informative foyer display to set the context of Look Back in Anger

Awarded by Cath Garrett to:
Conor Quinn for continued characterisation of the janitor during the entertaining scene change in PEP Productions’ The Breakfast Club

Awarded by Trish Guthrie-Jones to:
Scott Jackson for incorporating creative, realistic and stylised combat choreography into the performance of The Hartwell Players’ Coriolanus

COMEDY

Awarded by Trish Carr to:
The 1812 Theatre for a dynamic tableaux recap as a curtain call in Leading Ladies

Awarded by Barbara Joseph to:
Peridot Theatre for a cohesive and powerful ensemble performance in Stage Kiss

Awarded by Kate McManus to:
Grover Theatre for authentic recreations of 1940s hairstyles in Dinkum Assorted

MUSICAL/VARIETY

Awarded by Joel Batalha to:
Fab Nobs Theatre for an innovative and unique creation of the van in Little Miss Sunshine

Awarded by Bronwyn Egan to:
The talented actors playing their own instruments onstage for Phoenix Theatre Company’s American Idiot

Awarded by Neil Goodwin to:
Lilydale Athenaeum Theatre for excellence in styling of wigs in Ladies in Black