2019 Lyrebird Youth Winners

BEST SOUND – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Stuart FeldtHamletCamberwell Grammar School

BEST SOUND – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Joshua BlissWickedSt Helena Secondary College

BEST LIGHTING  – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Benjamin DalyJane EyrePresbyterian Ladies’ College

BEST LIGHTING  – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Brenton Van VlietWickedBrentwood Secondary College

OUTSTANDING TECHNICAL DESIGN – YOUTH PLAY

PRODUCTIONCOMPANY
HamletCamberwell Grammar School

OUTSTANDING TECHNICAL DESIGN – YOUTH MUSICAL

PRODUCTIONCOMPANY
WickedBrentwood Secondary College

OUTSTANDING STAGE CREW – YOUTH PLAY

PRODUCTIONCOMPANY
Wendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

OUTSTANDING STAGE CREW – YOUTH MUSICAL

PRODUCTIONCOMPANY
Anything GoesBalwyn High School

BEST TECHNICAL DESIGN BY A YOUTH

NAMECOMPANY
Thomas MurphySt Helena Secondary College

BEST COSTUME  – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jennifer Bennie12 Angry MenCamberwell Grammar School

BEST COSTUME  – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Joel BatalhaWickedBrentwood Secondary College

BEST SET – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Elijah Katranski & Gideon SzentalWendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST SET – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Joel Batalha & Brenton Van VlietWickedBrentwood Secondary College

BEST ENSEMBLE – YOUTH PLAY

PRODUCTIONCOMPANY
Wendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST ENSEMBLE – YOUTH MUSICAL

PRODUCTIONCOMPANY
The Little MermaidStrathcona Baptist Girls Grammar

BEST ENSEMBLE FEMALE PERFORMER – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Emma CameronThe Addams FamilyWantirna College

BEST ENSEMBLE MALE PERFORMER – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Viv WrightAnything GoesBalwyn High School

HIGHLY COMMENDED PERFORMANCE – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Maggie ZhengThe CrucibleTrinity Grammar School

HIGHLY COMMENDED FEMALE PERFORMER – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Megan PhoonMadagascar Jr.Players Theatre Company

HIGHLY COMMENDED MALE PERFORMER – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jasper LathamThe Addams FamilyWantirna College

BEST CAMEO PERFORMANCE – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
The Midsummer MaidensA Midsummer Night’s DreamDonvale Christian College

BEST CAMEO PERFORMANCE – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Eric ZouLegally BlondeKoonung Secondary College

OUTSTANDING DANCER – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Tayla BurrMonty Python’s SpamalotRingwood Secondary College

BEST COMEDIC PERFORMANCE – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Declan CollettTo Kill A MockingbirdCamberwell Grammar School

BEST COMEDIC PERFORMANCE – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jackson PetersenA Chorus LineMater Christi College

BEST ACTING PARTNERSHIP – YOUTH PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Michael Margelis & Brooklyn PettitMomentsBrentwood Secondary College

BEST ACTING PARTNERSHIP – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Izzy Peltekis & Mali AndersonThe Drowsy ChaperoneMentone Girls’ Grammar

BEST SOLO SONG – YOUTH MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Isabella ClarkeWickedBrentwood Secondary College

BEST SUPPORTING ACTRESS – YOUTH PRODUCTION PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Rebecca KatzWendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST SUPPORTING ACTOR – YOUTH PRODUCTION PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Phoenix ShermanWendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST SUPPORTING ACTRESS – YOUTH PRODUCTION MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Chloe VigilanteThe Addams FamilyEmmaus College

BEST SUPPORTING ACTOR – YOUTH PRODUCTION MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Rad ValanceThe Drowsy ChaperoneMentone Girls’ Grammar

BEST ACTRESS – YOUTH PRODUCTION PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Zoe DamtyWendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST ACTOR – YOUTH PRODUCTION PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Remi SchauderWendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST ACTRESS – YOUTH PRODUCTION MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Marchella Rusciano-BarrowMatilda – The MusicalEltham College

BEST ACTOR – YOUTH PRODUCTION MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Jacob RozarioThe Addams FamilyEmmaus College

BEST CHOREOGRAPHER – YOUTH PRODUCTION

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Robert MulhollandThe Addams FamilyEmmaus College

BEST MUSICAL DIRECTOR – YOUTH PRODUCTION

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Michelle StanicLes MiserablesTrinity Grammar School

BEST DIRECTOR – YOUTH PRODUCTION PLAY

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Gideon SzentalWendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST DIRECTOR – YOUTH PRODUCTION MUSICAL

NAMEPRODUCTIONCOMPANY
Nicholas WaxmanMatilda – The MusicalEltham College

RISING STAR TECHNICAL AWARD

NAMECOMPANY
Llewellyn MooreBeaconhills College
Amy NortonEltham College

BEST PRODUCTION – YOUTH PLAY

PRODUCTIONCOMPANY
Wendy and Peter PanMount Scopus Memorial College

BEST PRODUCTION – YOUTH MUSICAL

PRODUCTIONCOMPANY
The Addams FamilyEmmaus College